Kosteczka x35cm

Cześć!

Poniżej znajdziecie kilka słów o użyciu Filaru S zakupionego od producenta – AquaCeramic.

Kostka powstała ponad 3 lata temu. Wystartowałem ją na około 8 kg żywej skały i wodzie ze zbiornika, w którym ów skała się znajdowała (jeden z Wrocławskich sklepów). „Aquascaping” zmieniał się kilkukrotnie a widoczna na załączonym zdjęciu forma jest ostatnią aranżacją przez włożeniem filaru AquaCeramic.

Wychodzę z założenia, że akwarium powinno być prowadzone najprościej jak to możliwe. W kaskadzie znajdował się węgiel, Seachem Matrix + Purigen oraz gruz koralowy.

Cotygodniowe, 15 litrowe podmiany wody wystarczały w zupełności dla miękkiej obsady i makroglonów.

Proces podmiany wyglądał następująco: zlanie połowy wody do tymczasowego pojemnika, przełożenie korali, przełożenie skały do drugiego akwarium, porządki w kostce i na koniec ułożenie nowej aranżacji. W pojemniku z koralami dolałem brakującą do zapełnienia ilość świeżej solanki (podobnie do przeprowadzania aklimatyzacji), a następnie przelałem większą cześć wody i przeniosłem korale do nowego domu uzupełniając na koniec wolumen resztą wody z tymczasowego pojemnika.

Nowa kosteczka prezentuje się następująco 🙂

Niestety nie pochwalę się zdjęciami jakiś czas po wstawieniu ceramiki. Podczas przenosin musiałem uszkodzić grzałkę. Pewnie domyślacie się jaki był efekt usterki 🙁

Pomimo awarii grzałki mogę sam ocenić filar AquaCeramic. Struktura i kształt filaru oraz powierzchnia jest interesująca. Filar jest lekki i bez żadnych wkładek można umieścić go bezpośrednio na szklanym dnie. Samo „ułożenie aranżacji” ograniczało się do obracania filaru, tak aby korale były ułożone w interesujący sposób z uwzględnieniem ustawienia zbiornika (narożnik pokoju, akwarium widoczne z dwóch stron). 

Mogę z czystym sumieniem polecić ceramikę AquaCeramic nie tylko dlatego, że jest to interesujący produkt, ale także ze względu na profesjonalne wsparcie i wskazówki dotyczące użytkowania i bezpieczeństwa podczas zmiany na nowy wystrój.

Kamil S.